Rukopis královédvorský je uložen ve sbírkách Národního muzea a vystavuje se jen při velmi významných příležitostech. Jednou z mála možností, kdy si budeme moci originál Rukopisu prohlédnout bude nadcházející víkend - 7. a 8. října. Ve výstavní síni Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem bude originál Rukopisu královédvorského přístupný v době od 8:00 do 20:00 hodin.
Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a přijďte se podívat na dokument, který měnil naši historii.
Letos si připomínáme dvousté výročí nalezení Rukopisu královédvorského v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Přestože se o jeho pravost stále ještě vedou spory, byl Rukopis královédvorský, spolu s Rukopisem zelenohorský, jedním z významných impulsů Českého národního obrození. Stal se inspirací mnoha umělců, kteří svými díly pomohli připomenout Čechům, že mohou být národem hrdým a samostatným.
Otevřeno bude po tyto dva dny v muzeu od 8 do 20 hod.
Dále v říjnu ještě pokračuje seriál přednášek včetně přednáškových bloků pořádaných ve čtvrtek a 19. října v přednáškovém sále Městského muzea, vždy od 17:00 hodin.
Přednášky budou na téma:
Mgr. Michal Fránek, PhD.: Hledání národního nástroje. Varyto v české kultuře
Mezi artefakty, jimiž Rukopis královédvorský natrvalo obohatil českou kulturu, patří také varyto, fiktivní staroslovanský strunný nástroj, jenž se poprvé objevil v básni Záboj. Jeho domnělá existence v českém dávnověku silně inspirovala českou literaturu, drama, výtvarné umění i hudbu, a to nejen v devatenáctém století. Přednáška se pokusí tyto pozoruhodné a mnohdy překvapivé osudy varyta připomenout a zmapovat.
Bc. Jan Rain: Věda ve stínu rukopisů. Příběh vědců, kteří byli za svou pravdu potrestáni
Rukopis královédvorský, dílo hlásící se k počátkům české literatury, se stal na několik desítek let předmětem zájmu politiků, umělců i vědců. Přednáška nabídne pohled do sporů o jeho pravost a zaměří se na vědce, kteří se odvážili označit jej za falzum a postavili se tím proti majoritnímu názoru společnosti.
Více na muzeumdk.cz