Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

"Náš návrh není předražený. Provedení je kvalitní a v ceně je i instalace a doprava," obhajuje žák dvorského gymnázia návrh do participativního rozpočtu

Redakce / 29.06.2021, Dvůr Králové nad Labem
Do pilotního ročníku participativního rozpočtu ve Dvoře Králové mohli podávat původně návrhy jen sami zastupitelé. Týden před ukončením přijímání návrhů však odsouhlasila Rada města tuto možnost i pro žáky starších 15 let. Kdo za touto změnou stojí?

FOTOGALERIE - Návrh do PaR žáci dvorského gymnázia - Bistrot červen 2021

Za tímto zvratem stála iniciativa, čas a energie zejména dvou žáků dvorské střední školy: Marka Malicha z 5.C - předsedy školního parlamentu na dvorském gymnáziu - a Dana Jarolímka z 4.C - koordinátora akcí na stejné škole. 

Zeptali jsem se jich na to, jak se jim tento zvrat podařil a co jim zapojení do tohoto procesu přineslo. 

Participativní rozpočet (dále PaR) je u nás poměrně nový nástroj přímé demokracie. Za jakých okolností jste se s ním poprvé seznámili?

D: Mně ho poprvé představil zástupce Spolku pro Dvorek, který v našem městě plní roli inkubátoru komunit. Mluvili jsme o participativním rozpočtu přes telefon a zaujal mě jako možnost zapojit se do dění ve městě. Říkal jsem si, že spoustu spolužáků bude mít určitě nápady, čím vylepšit okolí. 

Co pro vás, jako žáky gymnázia, tento nástroj znamená?

M: Pro mě to znamená novou cestu k malým změnám ve Dvoře. Ať už jsem student, kuchař nebo právník, můžu se zapojit do dění města. 

D: Řekl bych, že velká skupina spolužáků mohla projevit názor a říci, co jim v našem městě schází a jaké mají potřeby. 

Proč jste bojovali o účast v pilotním ročníku participativního rozpočtu ve Dvoře Králové a nepočkali na první ročník, do kterého může podat návrh každý občan nad 15 let s bydlištěm ve Dvoře Králové?

D: U mě a u Marka šlo o časové důvody. Chtěli jsme si vyzkoušet podání návrhu a jeho případnou realizaci ještě jako žáci gymnázia. 

M: Pilotní ročník byl skvělá příležitost, jak si vyzkoušet průběh podání návrhu a své zkušenosti poté předat mladším kolegům ze školy. A hlavně jsme zjistili, kolik času a práce je potřeba k získání podnětů k jednomu projektu.

Jaké jste iniciovali kroky, abyste zvýšili svoji šanci na účast v pilotním ročníku?

D: Vystoupili jsme na dubnovém zasedání zastupitelů města, kde jsme těsně před půlnocí promluvili o našich nápadech, potřebách a o práci, kterou už jsme do té doby stihli na našich návrzích do PaR odvést.

M: Dále nám pomohla nabídnutá schůzka s paní místostarostkou, která nám vše objasnila a upozornila na možné problémy. 

Pilotní ročník PaR je anonymní, tzn. navrhovatel není znám. Vyhovuje vám tento přístup?

D: Respektujeme, že je to v současnou situaci spravedlivé vůči ostatním navrhovatelům. Pokud by pravidla byla jiná, byla by pro nás propagace a možnost obhajoby návrhu velmi důležitá a kladli bychom na ni důraz.

M: Město nám tímto vpodstatě řeklo, že není třeba si návrh obhájit a diskutovat o něm s veřejností. Stačí napsat pár vět na papír a město se o to postará. 

Co byste rádi vzkázali všem, kdo váhají, zda mají hlasovat pro váš návrh?

M: Myšlenka posezení Bistrot je, aby lidé mohli na náměstí Václava Hanky sedět čelem k sobě nejen v kavárně u stolu. Často pozoruji lidi, jak stojí na náměstí v kruhu, protože jim nevyhovují stávající lavičky podél parkoviště nebo u fontány, kde není možnost očního kontaktu a posezení čelem k sobě.

D: Na sociálních sítích jsme zaznamenali, že se zdá občanům náš návrh předražený, a navrhovatel tak musí nutně z té ceny něco získat. Šíří se zároveň fámy, že návrh patří někomu za zastupitelů nebo členů vedení města. Není tomu tak! My jsme se rozhodli umístit Bistrot na rekonstruované náměstí V. Hanky po diskusi v našem školním parlamentu. Záleží nám na tom, aby splnil nejen naše potřeby, ale také podoba a zpracování odpovídaly významu místa v centru města. Proto jsme si nechali zpracovat cenovou nabídku od renomované firmy mmcité, která se zabývá kvalitním městským mobiliářem. Výše výsledné ceny je běžná i u jiných firem a je včetně dopravy a odborné instalace (včetně záruky). Předpokládáme, že při realizaci se tak naopak ušetří. 

Návrh žáků dvorské školy v pilotním ročníku PaR

Jedná se o posezení Bistrot (kulatý stolek + 6 vyvýšených židliček) na veřejném prostranství mezi budovou gymnázia a kinem Svět na náměstí Václava Hanky určené pro žáky gymnázia i širokou veřejnost.

Náš projekt vychází z žákovských potřeb, ale je určen i pro širokou veřejnost, neboť v blízkém okolí se nachází kavárna, restaurace a kulturní zařízení, na tomto náměstí se v létě konají kulturní akce. Volné posezení tak může být využito celodenně: pro rychlé setkání, malé občerstvení, nebo rychlé odeslání emailu bez nutnosti obsazení stolu v kavárně či jiném stravovacím zařízení.

Zvolený materiál: ocelová, zinkovaná konstrukce opatřená práškovým vypalovacím lakem, sedák a stolová deska z vysokotlakého laminátu, na který je možné aplikovat grafiku se vzorem např. Rukopisu královédvorského tak, aby na náměstí sezení zapadlo i tématicky.

Kotvení je pod dlažbu. V ceně návrhu je již i doprava a instalace včetně související záruky.

"K vybranému mobiliáři „bistrot“ nemám žádné výhrady. Jedná se o hravé řešení kratkodobého posezení. Firma mmcité je dlouholetým renomovaným výrobcem prvků městského mobiliáře, mají vše vymyšleno jak designově a materiálově, tak uživatelsky," zhodnotil návrh Ing. arch. Martin Misík, autor současného architektonického řešení nám. V. Hanky.


Doporučili byste členům vedení města, po vašich zkušenostech s pilotním ročníkem, nějaké změny v PaR?

D: Mrzí mě, že nemohu podávat návrhy, ani o nich hlasovat, protože nejsem občan Dvora Králové nad Labem. Toto pravidlo má jistý smysl, aby navrhovatelé nesháněli hlasy všude možně i od lidí, co nikdy ve městě nebyli. Ale já, jako student dvorské střední školy, trávím v tomto městě celé dopoledne i odpoledne a zajímám se o místní dění. Doufám, že časem vedení města zváží dát možnost hlasovat studentům dvorských škol starších patnácti let nezávisle na jejich bydlišti.

M: Rozhodně by se dala zařídit lepší propagace a průběh. Víme, že je to nová záležitost, a proto doufáme, že se to příště zlepší. 

Máte po těchto zkušenostech zájem se dále zapojovat do veřejného dění ve městě?

D: Rozhodně ano, zajímá nás jednak dění ve městě, jednak práce úředníků.

M: Původně jsem myslel, že mě to hned přestane bavit. Málo se o tom mluví, ale zařizování podobných záležitostí je kolotoč emocí. Člověk se musí jen naučit, kdy nevystrkovat ruce ven, kdy si dát pauzu a kdy samozřejmě vystoupit. 

Hlasování v PaR

Hlasovat pro tento či některý z dalších letošních návrhů v pilotním ročníku PaR můžete přes elektronický formulář od 1. do 15. července 2021. Více informací zde.

Děkuji za rozhovor

Jan Holan

Související články
Participativní rozpočet si ve Dvoře Králové letos rozdělí jen zastupitelé, občané musí počkat na další kolo
V participativním rozpočtu vítězí potřeby a hlasy občanů, politici mají jiné nástroje
Dnes se v Hankově domě koná veřejné projednávání projektů navržených do 1. ročníku participativního rozpočtu
Hlasujte pro projekt, který by měl být realizován v rámci participativního rozpočtu - už jen do 15. listopadu
Už jen v neděli a v pondělí můžete hlasovat pro projekt, který by měl být realizován v rámci participativního rozpočtu
Hlasování participativního rozpočtu (PaR) končí již v neděli - hlasujte pro vašeho favorita
Máte nápad, jak vylepšit nějaké místo ve Dvoře Králové? Zapojte se do participativního rozpočtu města - termín pro odevzdání návrhů se blíží.
Lávka v Podharti nebude, je prý moc drahá!
Vaše komentáře
priorityčtenář, 30.06.2021 14:27, Reagovat
Participativní rozpočet řeší priority pro určité skupiny lidí či komunity. Pro žáky dvorského gymnázia je důležité právě tohle posezení. Zkažené náměstí to nebude: mají souhlas architekta Misíka, který současnou podobu náměstí navrhoval.
Posezení bistrotNovak Karel, 29.06.2021 23:08, Reagovat
Myslím si,ze jsou důležitější věci ve Dvoře.Ocel,to bude jak na náměstí,ty příšerné lavičky.Jedno náměstí zkažené,tak bude i druhé.

Přečteno 1926x
 
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
28.03.2024 13:00 - 28.03.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
28.03.2024 15:45 - 28.03.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi