Královédvorsko > Sport

Velká cena Podkrkonoší 2024 – příliv nových nadějí

Redakce / 22.09.2024
Letošní Velká cena Podkrkonoší přinesla nečekaný zvrat – poprvé v historii jakýchkoliv závodů ve šplhu na laně bylo na startu více dívek než chlapců. A to i přes srovnatelný počet závodníků v jiných závodech! Obzvlášť potěšující je účast pěti nových, mezi nimiž byly i dvě závodnice z nového oddílu. S radostí můžeme oznámit, že i Sokol Úpice má nyní své zástupkyně v tomto krásném sportu

FOTOGALERIE - Velká cena Podkrkonoší 2024 – příliv nových nadějí

Kompletní výsledky najdete ZDE (pdf)

Bohužel mužská účast nás letos rozesmutnila – na start dorazil pouze jeden muž a jeden závodník kategorie masters. Je nám líto, že dospělí zkušení borci svou účastí nepodpořili naši velkou snahu rozšiřovat řady šplhačů. Jejich přítomnost by nejen zvýšila prestiž soutěže, ale mohla by být i inspirací pro děti, které v šplhu hledají své vzory a motivaci.

Začátečníci 3 m
V první kategorii dostali příležitost ti, kteří ještě na závodech na laně nikdy nešplhali. Čtyři závodnice a jeden závodník různého věku alespoň jednou zdolali lano o délce 3 m, což naplnilo cíle pořadatelů – rozšířit řady šplhavců a dodat závodníkům sebevědomí pro další závody. Nutno dodat, že začít se šplhem v pozdějším věku je zejména u dívek složitější, než když začnou jako malé a tak máme stejnou radost z výkonů maličkých Anety, Mikyho a Radky, tak také velké Emy a Elišky.

Šplh mladších na 3m
V této kategorii soutěžili žáci a žákyně mladší 10 let, kteří již měli se šplhem zkušenosti a honili každou vteřinku. Vyhráli Evelína Tauchmanová a Kuba Poloprudský.

Žáci 4,5m
Pět závodníků bojovalo nejen o ceny, ale především o co nejlepší výsledky. Napínavý souboj mezi Petrem Zelenkou a Matějem Holanem a čtyři osobní rekordy svědčí o tom, že chlapci se na závod dobře připravili. V posledním kole strhnul vítězství na svou stranu Petr Zelenka ze Sokola Praha Libeň. Za povšimnutí stojí i výkon sedmiletého Tomáška Levitnera, který se pokus od pokusu zlepšuje.

Žákyně 4,5m
Devět závodnic předvedlo několik osobních rekordů. Největší zlepšení zaznamenala Viktorka Rajnyšová ze Sokola Libčice nad Vltavou, která časem 7,47 s vede tabulku nominací žákyň na republikové finále. Její kolegyně Karolína Parýsková se svým prvním pokusem na 4,5m (časem 14,66 s) rovněž nominovala na MČR 2024 do Brna.
Po úspěšném výkonu v závodě začátečníků se Radka Machová odvážila i na 4,5m, kde dosáhla času 19,41 s. Potěšující je zvyšující se úroveň šplhu dívek, přičemž pět z nich má časy pod 10 sekund a další dvě se rychle blíží k této hranici.

Dorostenci 4,5m
V této kategorii zvítězil Michal Zelenka v letošním nejlepším čase 3,73 s. Druhé místo získal Tomáš Erban s osobním rekordem 4,32 s a třetí Michal Lukáš, který zaostal za svým nejlepším výkonem o pouhých 0,08 s. Po delší zdravotní pauze se k závodům vrátil Jakub Schreiber a jeho čas se také výrazně zlepšil.

Dorostenky a ženy 4,5m
Kategorii opanovala Anežka Holanová s časem 5,82 s. Druhá skončila Eliška Machová, která svůj první pokus na 4,5m zvládla za 11,63 s, a třetí místo obsadila Adélka Hermanová s časem 13,53 s.

Muži 8m
Mezi muži jsme měli pouze jednoho zástupce – Karla Jandu ze Sokola Libčice nad Vltavou. Všichni mu fandili, aby dosáhl „Šupčíkova“ času 7,20 s. Nakonec svým výkonem 7,54 s k této metě neměl daleko a hlavně ukázal mladším závodníkům krásu tohoto sportu a na té nejvyšší úrovni.

Masters 8m
Jediný závodník kategorie masters, Ladislav Kubeček z Maratonstavu Úpice, předvedl pět pokusů, přičemž nejlepší čas dosáhl 10,66 s. Jeho kondici by mu mohli závidět i mnozí mladší sportovci.

Závod rozhodčích na 4,5m
Naši rozhodčí ukázali, že šplhat umí i oni. V jednokolovém závodě mezi legendou tohoto sportu Pavlem Niezgodským a Honzou Jarým zvítězilo mládí, ale oba předvedli skvělé výkony a byli odměněni potleskem, čímž si zvýšili respekt i jako rozhodčí.

Šplh mladších na 8m
Na závěr se na 8metrovém laně představila mladší generace a svými časy nás všichni ohromili: