Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > kroužky mimoškolní

Tanečníci z Jaroměře získali Zlatý oříšek - výjimečné ocenění pro nadané děti

Redakce / 14.02.2018, Jaroměř - Jaroměřsko
Na Nový rok bylo v České televizi již po devatenácté představeno 30 nejtalentovanějších dětí České republiky za rok 2017. Deset z nich si převzalo keramickou sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku, diplom a finanční šek na částku 10 000 Kč na podporu své další činnosti. Mezi ně patřila i skupina tanečníků z Jaroměře.

FOTOGALERIE - Flash Dance Company

Vedoucí a choregrafka Flash Dance Company (dále FDC) Lenka Halašová a Jaruška Kubinová, choreografka a tanečnice FDC, nám v rozhovoru přiblížily historii a fugování jaroměřské taneční skupiny, která se zaměřuje na scénický tanec a která slaví úspěchy nejen v našem kraji.

Jak se přesně vaše taneční skupina jmenuje a co a kdy vedlo k jejímu založení?

Taneční skupina Flash Dance Company byla založena před 25 lety a to Lenkou a Pavlou Halašovými. Chtěli jsme se tenkrát scházet a dělat, co nás baví - tedy především tanec, ale občas jsme se prostě jenom rádi sešli a "pokecali. Nebylo nám ani 18…

Kdy se to zlomilo do něčeho vážnějšího a jaký tanec jste preferovali?

Na první taneční přehlídce scénického tance v Jičíně před 24 lety. A samozřejmě jsme preferovali scénický tanec (dnes už contemporary - scénický tanec je amatérskou formou contemporary), i když v začátcích jsme dělali hodně disco tanec. Ten nás po čase přestal bavit.

Kolik vás bylo a kdo připravoval choreografii?

V té době nás bylo asi jen 10 a všichni dělali všechno. 

Kde jste našli zázemí pro svůj koníček?

V začátcích, ačkoliv jsme z Jaroměře, se nás ujalo kulturní středisko Koruna v Hořicích v Podkrkonoší, kam jsem dojížděli na víkendy. A protože doprava byla dost komplikovaná, tak jsme asi po 3 letech zakotvili v Jaroměři pod záštitou TJ Sokol Jaroměř, kteří nám poskytli své zázemí v jaroměřském divadle.

Pod nimi jste i nyní?

Ano. Stále. Jsou jako rodina. Dnes máme cca 75 členů a členek rozdělených do 5 skupin. Z toho nejmladší děti jsou ještě součástí kroužků naší druhé organizace Základní školy Na Ostrově.

Čím se jednotlivé skupiny liší?

Věkem a pohlavím, všichni se zaměřují na scénický tanec. Nejmladší jsou holčičky z 1.-3.třidy. Pak skupina holek ze 4. a 5.třídy. Po nich jsou dívky ze 6.-9.tříd. Skupina kluků, která vznikla před 7 lety, je bez věkového omezení - nejmladší je ze 3.třídy a nejstarší chodí do druhého ročníku střední školy. Poslední skupinou jsou dospělí a tam věkové omezení není žádné, ale jsou to tanečníci, kteří začínali u nás jako děti.

Potřebují členové vaší taneční skupiny nějakou základní taneční průpravu?

Ano, bez ní to bohužel nejde, na hodinách se snažíme o lehčí formu klasického baletu, netančíme na špičkách, ale děláme průpravná cvičení u barru(vodorovná tyč). Dále děláme práci na zemi, aby si tanečník uvědomil kontakt svého těla s podlahou, pak také partnering a improvizaci.

Ale je možné, že k vám přijde člověk "z ulice" bez jakýchkoliv základů a přidá se k vám?

Většinou to po jedné zkoušce vzdá, náš dospělý tanečník je na jiné fyzické kondici než člověk "z ulice". Nejsme uzavřená skupina, ale tanečníci se u nás vyvíjí, ti, co zůstávají, prošli většinou všemi skupinami.

Kolikrát týden probíhá trénink a kdo jednotlivé skupiny vede?

Každá skupina má pravidelnou zkoušku jednou týdně 90 minut a pak máme nárazové víkendové zkoušky, které trvají i několik hodin. Víkendové zkoušky jsou od února do května, v době před postupovými přehlídkami. Dívčí skupiny vede Lenka Halašová, chlapce a dospělé vede společně s Jaruškou Kubinovou.

Co vás vedlo k přihlášení klučičí skupiny do celostátního kola Zlatého oříšku, kde jste nakonec obdrželi cenu nejvyšší?

Oslovila nás sama ředitelka Zlatého oříšku Mgr. Iva Rašková, abychom se přihlásili do celostátního kola, vzhledem k doporučení, které na nás dostala.

Váhali jste? 

Ano.

Co rozhodlo?

Debata s klukama. Všichni byli pro, ale brali jsme to jako dobrou zkušenost a nenapadlo nás, že bychom se dostali mezi 30 nejlepších, natož že bychom vyhráli.

Jaké úspěchy mají chlapci za sebou, že o nich věděli až v Praze? 

V Praze sídlí naše organizace, která zaštiťuje veškerou umělecko-amatérskou tvorbu dětí, mládeže a dospělých NIPOS Artama. Kluci za posledních 5 let třikrát postoupili na Celostátní přehlídku dětských skupin scénického tance v Kutné Hoře, třikrát na Celostátní přehlídku pantomimy a pohybového divadla v Kolíně a za poslední 2 roky  dvakrát na Jiráskův Hronov.

To je skvělé! Kolik jich je a je s nimi jiná práce ve srovnání s děvčaty?

Momentálně máme 14 kluků, ale 2 již patří do dospělé kategorie. V porovnání s děvčaty je to úplně jiná práce. Kluci se chtějí více podílet na tvorbě choreografie.

Kolik mají skladeb/choreografií, kterými se prezentují na závodech či představeních?

Soutěžní choreografii máme jednu za rok.Ale tvoříme také na předtančení, školní akce či taneční festivaly.Tam už převážně pracují i s dívkami.

Vy jste byli s nimi na finále Zlatého oříšku - jak hodnotíte průběh soutěže?

Bylo neuvěřitelné vidět tolik velice nadaných, pracovitých a skvělých dětí pod jednou střechou. Bylo to samozřejmě celé pro kluky časově náročné, ale například celý filmový štáb se choval k dětem naprosto úžasně. Ta trpělivost byla až neuvěřitelná. A ukázněnost všech dětí byla prostě dokonalá.

Byli před kamerami kluci poprvé?

Samozřejmě nervozita hrála své. Když si představíme, že někteří mají poruchu ADHD, tak jsme je museli obdivovat.

Jak vnímali postup do finále a poté samotné vyhlašování? Byl v tom rozdíl od jiných soutěží?

Tím, že to bylo komerční, byla to televizní show, tak emoce byly opravdu neudržitelné. Samozřejmě před kamerou se drželi, ale ten jásot v šatně se nedal opravdu přeslechnout.

Vyhráli jste nejen zlatý oříšek, ale také finanční odměnu 10.000 Kč. Už víte, jak s ní naložíte?

Samozřejmě ji použijeme na činnost, uhradí to část kostýmů nebo výjezdů na přehlídky.

Jak na vítězství reagovaly další skupiny vaší skupiny - máte za sebou společnou oslavu?

Ostatní skupiny to klukům přejí. Všichni jim fandili a prožívali to s nimi. Někteří mají i sourozence v dalších našich skupinách, takže je podporovali. S klukama jsme to oslavili po jejich. Po celý rok mají kluci přísný režim, co se týká sladkého a nezdravého jídla, ale tohle jsou ty okamžiky, kdy jim je vše dovoleno. A na to se vždy těší.

Kde vás v nejbližší době může zahlédnout široká veřejnost?

V nejbližších měsících nás čekají soutěže, ale také v letošním roce slavíme 25 let od svého vzniku a budeme chystat vlastní program.


Děkuji za rozhovor

Kateřina Sekyrková

Související články
V celorepublikovém finále Zlatého oříšku byli úspěšní všichni 3 zástupci z Královéhradeckého kraje včetně Jaroměře
Vaše komentáře

Přečteno 657x
 
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí