Vyhledej
Novinky emailem
Nákupní centrum CENTRUM ve Dvoře Králové > Architektura > reality

Požárem poškozený dům ve Dvoře Králové se bude prodávat, v Trutnově se na vyhořelou chalupu pořádá veřejná sbírka

Redakce / 6.02.2020, Dvůr Králové nad Labem
Bohužel zatím nejsou známy výsledky vyšetřování, které by objasnily příčiny požáru domu čp. 40 na náměstí TGM, který je v majetku města Dvůr Králové. Během letošního roku by však město rádo našlo kupce tohoto domu: a zájemci jsou.

Požár objektu vypukl v úterý 26. listopadu před 11. hodinou a zasahovalo u něj postupně 11 jednotek požární ochrany. 

Dům na prodej - se střechou i bez

Dům mělo město v úmyslu prodat již před požárem. Dle slov starosty Jana Jarolíma, dům nebyl v dobrém stavu a město zvažovalo, zda bude samo do něj investovat, nebo jej někomu prodá. Po požáru počet zájemců o koupi navíc vzrostl. “Nejprve je nutné aktualizovat znalecký posudek a potom se rozhodnout, za jakých podmínek objekt prodat,” informoval Jarolím o dalším postupu. “Je třeba přihlížet při prodeji nejen k ceně, ale i k tomu, že v této nemovitosti jsou aktuálně nájemci i z řad neziskových organizací a my bychom byli rádi, kdyby jim nový majitel vyšel vstříc”, sdělil pro portál Královédvorsko.cz starosta města Dvůr Králové. “Určitě bychom rádi viděli záměry všech zájemců a nerozhodovali o novém majiteli jen na základě nabídnuté ceny”, dodal k prodeji Jarolím. Prodej domu se bude řešit již na březnovém, případně až na červnovém zastupitelstvu, podle toho, kdy se podaří záměr prodeje tohoto objektu oficiálně zveřejnit.

Náklady na sanaci

Sanační práce po požáru byly odhadovány předem na zhruba 1 mil. Kč. Na prvním letošním jednání rady bylo schváleno rozšíření objednávky u firmy SANACE PO, s.r.o., která sanační práce prováděla, o vybudování provizorního přístřeší. K tomuto kroku město přistoupilo poté, co vyhořelou střechou do domu napršelo. Jak nám potvrdil starosta Jan Jarolím, všechny sanační práce jsou propláceny v rámci pojistky.

Nové nemovitosti v majetku města

Město pod vedením hnutí ANO v posledních letech nemovitosti však nejen prodává, ale také kupuje. Kromě loňské koupě ČOV (120 mil. Kč) a areálu autobusového nádraží (9,9 mil. Kč) koupilo již v roce 2017 bývalou budovu Strojtexu na náměstí Republiky (9 mil. Kč) a také budovu České spořitelny na náměstí TGM (13 mil. Kč). Aktuální cena vyhořelého domu v majetku města zatím není známa, aktuálně je však na prodej v blízkosti centra obyvatelný třípodlažní dům v Palackého ulici za 7.990.000 Kč. V těcho dnech se zároveň rekonstruuje na náměstí TGM dům sousedící s budovou ZUŠ. Rekonstruovaný dům patří Penzionu Za Vodou, s.r.o. Poslední velkou rekonstrukcí na náměstí ve Dvoře Králové byl vznik Pasaže 80, která byla otevřena v roce 2016. O 4 roky dříve byla slavnostně otevřena na náměstí TGM rekonstruovaná budova ZUŠ, která souvisela s rekonstrukcí celého náměstí. Město každoročně vypisuje dotace na obnovu fasád v památkové zóně města.

Trutnov vyhořelou chalupu znovu postaví

O více než dva týdny později, v neděli 15. prosince 2019, shořela chata Bažina v Peci pod Sněžkou, kterou vlastní město Trutnov a využívalo ji ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově zejména pro dětskou rekreaci. Požárem došlo ke škodě zhruba 4 mil. Kč, uchráněn byl majetek v hodnotě cca 50 tisíc Kč. Chalupa byla pojištěna na 5 mil. Kč a 1 mil. Kč ve vybavení. Nová chalupa by však dle odhadů měla vyjít na zhruba dvojnásobek. V tomto případě však město neuvažuje o prodeji, ale naopak o výstavbě nového objektu. Proto i ředitel školy Jiří Paták vyhlásil na základě nápadu bývalých absolventů veřejnou sbírku, která by pomohla výstavbu chalupy, která nesloužila komerčním aktivitám, financovat. Vyrůst by mohla už za 2-3 roky v podobě klasické horské chalupy. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: město Trutnov, mudk.cz, HZS Královéhradeckého kraje


Související články
Na náměstí ve Dvoře Králové hořel dům
Vyhořelou střechou napršelo do přízemí domu, město volalo hasiče
Rok 2019 přinesl v kraji více obětí při požárech. Narostl i počet mrtvých při mimořádných událostech
Zastupitelé odsouhlasili prodej domu čp. 40 na náměstí TGM. Vítězný projekt počítá se soukromou školou a pivovarem
Známe příčinu požáru domu čp. 40 na náměstí TGM ve Dvoře Králové z listopadu 2019
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 10594x
 
Hodnocení článku: